Znasz te domowe sposoby na pozbycie nadmiernej potliwości dłoni?


Czy nadmierna potliwość dłoni stanowi dla Ciebie duży dyskomfort w kontaktach z innymi ludźmi?

To, że czytasz teraz ten artykuł, może oznaczać, że za chwilę może skończyć się Twój koszmar.
Na szczęście z potliwością dłoni można walczyć nie tylko u lekarza, ale też domowymi sposobami.

Dlaczego w ogóle ręce się pocą? Jakie są najczęstsze przyczyny nadpotliwości dłoni?

Sprawdź, jak skutecznie wyeliminować nadmierną potliwości dłoni w swoim domu!

 

Jak pozbyć się nadmiernej potliwości dłoni domowymi sposobami?

Najczęstszym powodem nadmiernego pocenia się dłoni jest stres.
To sytuacje stresowe sprawiają, że organizm produkuje więcej potu, nie tylko na dłoniach, ale też na stopach czy pod pachami. Czy Ty także sytuacji stresowej odczuwasz wzmożoną potliwość na dłoniach?

Nadpotliwość może też być skutkiem (a czasem pierwszym objawem) chorób tarczycy, cukrzycy, zaburzeń hormonalnych – szczególnie u kobiet, które są w okresie przed jak i w trakcie menopauzy.

Czasem za pocenie się dłoni odpowiadają infekcje wirusowe i bakteryjne.

O ile wszystkie powyższe przyczyny można próbować usunąć, a tym samym pozbyć się nadpotliwości, to istnieje grupa pacjentów, u których przyczyn pocenia dłoni nie daje się ustalić. To tzw. pocenie samoistne lub idiopatyczne i w tym wypadku można walczyć jedynie ze skutkiem.

Wiesz co pomaga więc niektórym osobom?

Zioła na nadmierną potliwość

Picie naparów z ziół to najprostszy sposób na pozbycie się nadpotliwości dłoni.
Za najskuteczniejsze w walce z nią uznaje się napary z pokrzywy, szałwii i skrzypu polnego. Kuracja jest stosunkowo długa i nie zawsze skuteczna, ale warto ją przeprowadzić, bo zioła te niosą także inne korzyści dla organizmu.

Osoby przewlekle chore powinny skonsultować chęć picia naparów z ziół z e swoim lekarzem.

Dieta na nadpotliwość

Z nadpotliwością dłoni można też walczyć za pomocą zmian w sposobie odżywiania.
Nie ma konkretnych produktów, które należy jeść, jest za to cała masa tych, które z całą pewnością powinieneś wyeliminować ze swojego codziennego menu.

Pomocne będzie zrezygnowanie z ostrych przypraw, unikanie alkoholu, mocnej kawy, tłuszczów nasyconych i cukrów prostych. Nie da się ukryć, że taka dieta nie każdemu przypadnie do gustu, trzeba więc wybrać, co jest ważniejsze lub… poszukać innych metod walki z nadpotliwością dłoni.

Kąpiel w herbacie na nadpotliwość

Metoda nie daje stuprocentowej pewności pozbycia się efektu pocenia dłoni, ale warto ją stosować, bo przy okazji doda rękom nieco urody. Jest bardzo prosta: wystarczy wrzucić dwie torebki czarnej herbaty do miski i zalać wrzątkiem. Poczekać aż herbata wystygnie (będzie letnia) i włożyć do niej ręce na dziesięć do piętnastu minut. Później można je nakremować.
Herbacianą kąpiel stosuje się nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Kąpiel w wodzie z sodą na wzmożoną potliwość

Soda oczyszczona jest dobra niemal na wszystko. Przydaje się nie tylko przy pieczeniu ciast, sprzątaniu i wybielaniu firanek. Za jej pomocą można próbować pozbyć się problemu z poceniem dłoni. Przygotowanie kąpieli jest niezwykle proste: wystarczy wsypać dwie łyżki sody do miski i zalać ciepłą wodą. Po dokładnym wymieszaniu wody i sody wkłada się w nie ręce mniej więcej na dziesięć minut. Po takiej kąpieli dłonie trzeba umyć i nakremować.

Maseczka na pocące się dłonie

Zrobienie maseczki na dłonie jest tak proste, że należałoby raczej dać jej miano mikstury. Wystarczy bowiem wymieszać cztery łyżki octu jabłkowego z dwiema łyżkami miodu i maska jest gotowa. Należy wetrzeć ją w dłonie na kwadrans, później zmyć i w razie potrzeby zastosować krem. Maseczka ma być jednym ze skuteczniejszych sposobów pozbycia się nadpotliwości dłoni domowymi sposobami.

Leczenie wzmożonej potliwości antyperspirantami

Jeśli nadpotliwości dłoni nie uda się usunąć domowymi sposobami, można próbować stosować miejscowo antyperspiranty zawierające sole aluminium. Trzeba jednak pamiętać, że ta metoda obarczona jest sporym ryzykiem podrażnienia skóry i uszkodzenia gruczołów potowych. Poleca się ją przede wszystkim pacjentom z lekką i średnią nadpotliwością, w przypadku bardzo nasilonej metoda będzie nieskuteczna.

Leki doustne na nadpotliwość

Zasadniczo metoda ta nie jest godna polecenia, aczkolwiek faktycznie przyjmowanie leków upośledzających ukrwienie naczyń gruczołów potowych w większości przypadków okazuje się skuteczne. Jednak taka kuracja wiąże się z przykrymi skutkami ubocznymi. Do najpowszechniejszych należą uporczywe zaparcia, permanentna suchość w ustach, a w skrajnych przypadkach także tachykardia.

Jonoforeza – skuteczny i bezpieczny sposób na nadmierną potliwość dłoni

Jonoforeza to bardzo bezpieczny i najskuteczniejszy sposób na walkę z nadpotliwością dłoni. Kuracja wymaga przeprowadzenia około dwunastu zabiegów w odstępie 1 – 2 dni. Pojedynczy zabieg trwa około dwudziestu minut. W późniejszym czasie poleca się wykonanie raz w miesiącu tzw. zabiegu przypominającego. Skuteczność jonoforezy ocenia się zdecydowanie wyżej niż domowych sposobów na pocące się dłonie.

Na czym polega zabieg jonoforezy?

Sam zabieg jonoforezy jest bezbolesny, aczkolwiek ze względu na wykorzystanie prądu galwanicznego pacjent może czuć swędzenie lub mrowienie dłoni. To nie boli, powoduje jedynie delikatny dyskomfort. Ale coś takiego w porównaniu z całym tym życiowym problemem, to naprawdę jest nieistotnym szczegółem.

Dłonie należy umieścić w miskach z wodą z dodatkiem substancji czynnej, która pod wpływem prądu rozpadnie się na jony. Wprowadzenie ich do głębszych warstw skóry skutecznie redukuje poziom pracy gruczołów potowych, a tym samym i wydzielanie potu.

Po każdym zabiegu warto kremować dłonie kremem nawilżającym do rąk.
Wydaje się to niemożliwe? Tak, wreszcie możesz poczuć potrzebę tego, by kremować skórę rąk. Brzmi niewyobrażalnie? Tylko tak brzmi. Wykorzystaj moc zabiegu z wykorzystaniem jonoforezy i… sprawdź to na własnej skórze!

2 thoughts on “Znasz te domowe sposoby na pozbycie nadmiernej potliwości dłoni?”

  1. Niezły artykuł i zestawienie sposobów leczenia potliwosci. Moje dziecko zaczyna miec z tym problemy, muszę spróbowac który pomoże.

    1. zespół Nadpotliwoscdloni.pl

      Dziękujemy za komentarz.
      Mamy nadzieję, że to zestawienie pozwoli wybrać tę najskuteczniejszą metodę pozbycia się tej dolegliwości

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *