Wilgotnym dłoniom powiedz wreszcie „stop”!


Masz dość swoich wiecznie wilgotnych dłoni?

Wilgotne dłonie to teoretycznie dość rzadka, ale niestety bardzo problematyczna i utrudniająca życie przypadłość. Skoro to czytasz, to doskonale wiesz, że jest to krępujące uczucie nie tylko dla Ciebie samego, ale także dla osób, które przebywają w Twoim towarzystwie. Też tak masz, że podanie ręki, dotyk, przekazanie dokumentów są dla Ciebie bardzo krępujące? Czy przez to wszystko ograniczasz kontakt z innymi i starasz się unikać sytuacji, w których dochodzi do wielu krępujących sytuacji?

wilgotne dłonie


Zimne i mokre dłonie – skąd to się w ogóle bierze?

Nadmierne pocenie się dłoni może mieć kilka przyczyn, jednak powodem najtrudniejszym do (wy)leczenia jest nadmierna aktywność układu współczulnego. Problemy wzmożonej potliwości zazwyczaj rozpoczyna się już od dzieciństwa. Jednak dopiero w okresie dorastania zaczyna nam to bardziej doskwierać i stawać się życiowym problemem. To wszystko spowodowane jest zmianami, które zachodzą w organizmie młodego człowieka, w tym między innymi rozwojem gruczołów potowych.

To właśnie na wewnętrznej stronie dłoni i stóp znajduje się ich najwięcej! Wydzielanie potu u człowieka regulowane jest przez układ nerwowy. Ten jest autonomiczny, przez co nie masz zbytnio wpływu na jego działanie. Co więcej, jest on ściśle powiązany z układem hormonalnym, który jest odpowiedzialny za produkcję potu. Jeśli więc zdarza się sytuacja, że masz problem z którymś z hormonów, bądź jesteś właśnie w sytuacji stresogennej, zaczynasz się pocić.

Używki a nadmierna potliwość

Wiesz, że palenie papierosów, spożywanie alkoholu, picie mocnej kawy czy herbatą mają ogromny wpływ na nadmierną potliwość Twojego ciała? Nie bez znaczenia jest również spożywanie pikantnych potraw.

Siłą woli i postanowień możesz wyeliminować używki ze swojego życia. Masz także wpływ na ograniczenie bądź wyeliminowanie stresu. Możesz tego dokona poprzez samokontrolę lub środki uspakajające., Jednak leczenie układu hormonalnego do najłatwiejszych nie należy.


Jak powstrzymać stan potliwości dłoni?

Wiemy co poczujesz po przeczytaniu tego, ale pamiętaj – pot nie jest szkodliwy. Zapewnia Ci odpowiednią temperaturę ciała i ma ogromny wpływ na gospodarkę mineralną organizmu. Generalnie rzecz ujmując sam w sobie jest nie ma barwy i zapachu. Tak – Twój pot nie ma zapachu. Jako że dłonie to odkryta część ciała, są cały czas wietrzone. Dzięki temu spocone dłonie nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Nie umniejsza to jednak faktu, że towarzysząca wilgotność nie jest czymś przyjemnym.

Jak z tym walczyć?

1) Najprostszym sposobem na pozbycie się problemu to stosowanie wszelkiego rodzaju dezodorantów, maści, kremów oraz żeli. W perspektywie czasu jest to stosunkowo drogie rozwiązania. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że ich ich ciągłe używanie nie jest komfortowe. Co więcej przy zaburzonej gospodarce hormonalnej może się okazać mało skuteczne i niewystarczające.

2) Twój lekarz prowadzący może Ci przepisać także środki doustne lub zlecić terapię.

3) Bardziej niecierpliwi decydują się na zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej, inaczej zwanej “botoxem” lub „jadem kiełbasianym”. Zadaniem toksyny jest sparaliżowanie receptorów potowych.

Taki zabieg działa natychmiast, ale ma kilka poważnych wad:

  • Jest bardzo drogi. Po uśrednieniu ceny zaczynają się od ok. 1500 złotych. Co więcej, dla większości pacjentów jest to niezwykle bolesny zabieg.
  • Po zabiegu botoksu w miejscu nakłuwania z reguły pojawiają się zaczerwienienia i siniaki. Tak, dobrze czytasz – „nakłuwania” igłą.
  • Przy zabiegu pod skórę wstrzykiwany jest botoks, w około 25 miejscach na każda z dłoni
  • Jest to niezwykle bolesny zabieg, gdyż igła musi się wkuć w skórę dłoni. Jedni mają ją cienką, inni grubszą.
  • W drugim przypadku zabieg jest bardzo bolesny, bo poza momentem wkłucia się pod skórę, pacjent czuje wstrzykiwany płyn. A że nie jest to zwykła woda, działa odpowiednio na nerwy

Okres rekonwalescencji także wiąże się ze sporymi ograniczeniami. Musisz wiedzieć o tym, że przez 2 do 4 tygodni powinno się unikać wysiłku. Nie możesz też korzystać z sauny i kąpieli w basenie. Nie powinno się także wystawiać na działanie promieni słonecznych. co najważniejsze – efekt zabiegu nie utrzymuje się długo. W większości przypadków maksimum to 6 miesięcy, ale uśredniając okres działania to 3-4.

Biorąc pod uwagę krótki czas działania toksyny i dla konieczność powtarzania zabiegu nawet i 3 razy w roku, jest to bardzo niekorzystne rozwiązanie. Podsumowując – stać Cię na to, by wydawać rocznie 3000-4500 zł na zabieg, który i tak nie daje Ci 100% gwarancji wyleczenia?

Wilgotne dłonie – sposób na (wy)leczenie

Najskuteczniejszą alternatywą dla kremów oraz botoxu są zabiegi z wykorzystaniem jonoforezy. Jest to skuteczny zabieg – trwały i tani, porównując do botoksu, który przy jednym zabiegu botoksujest droższy nawet o 2000%! Terapia polega na działaniu na gruczoły potowe prądem elektrycznym o lekkim natężeniu. Umieszcza się ręce w specjalnym naczyniu, a urządzenie robi swoje, osłabiając aktywność gruczołów. Produkcja potu zostaje w znaczny sposób ograniczona.

Jaka jest przewaga jonoforezy nad botoksem?

Otóż nie wprowadza się do organizmu żadnego środka chemicznego, zabieg jest bezbolesny, trwały. Urządzeniem do jonoforezy skutecznie wyleczysz też wzmożoną potliwość stóp. To często spotykanym problem przy nadmiernej potliwości ciała. Jednak co w tym wszystkim najważniejsze? Zabieg jest bezbolesny i – co należy tu szczególnie podkreślić – zupełnie bezpieczny dla człowieka. Rekomenduje go wielu rehabilitantów i lekarzy dermatologów, jako ten najskuteczniejszy (100% zadowolenia z zabiegów) oraz najtańszy, z wszystkich dostępnych metod leczenia.


Jak wygląda leczenie jonoforezą?

Dla skutecznego pozbycia się wilgotnych dłoni powinno wystarczyć 10 do 12 zabiegów, najlepiej raz dziennie. Każdorazowo powinien trwać około 12-13 minut. Wydaje Ci się, że to długo? Niekoniecznie, szczególnie wtedy gdy dysponujesz własnym urządzeniem. Przekonasz się, że ten krótki czas został bardzo dobrze zainwestowany. Efekt utrzymuje się praktycznie cały czas – po kilku miesiącach wystarczy profilaktyczny zabieg przypominający, raz w miesiącu, raz na kwartał. To wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji.

Podsumowanie

Pozbycie się problemu nadmiernej potliwości dłoni przywróci Ci pewność siebie. Jesteś w stanie sobie to wyobrazić i jak by to było? Jak wpłynie na poprawę relacji z innymi? Wydaje się niemożliwe, ale możesz już zapomnieć o skrępowaniu w towarzystwie innych ludzi. Możesz to sobie wyobrazić, że funkcjonujesz bez strachu, że zaraz trzeba będzie się przywitać lub pożegnać, podając mokrą dłoń? Jak bardzo chciałbyś już zacząć normalnie żyć?