Cierpisz na nadmierne pocenie się rąk i stóp? Poznaj sposób jak z tym walczyć!

Nadmierne pocenie się rąk i stóp

Problem nadmiernego pocenia się dotyka wielu osób. Ludzie, cierpiący na tę wstydliwą dolegliwość, pocą się częściej i mocniej niż pozostali. W dzisiejszym artykule zajmiemy się problemem nadpotliwości dłoni i stóp, wskażemy jej przyczyny oraz skuteczne metody walki z tym przykrym schorzeniem. nadmierne-pocenie

Dlaczego moje dłonie i stopy nadmiernie się pocą?

Pocenie jest procesem zupełnie naturalnym, pozwalającym regulować temperaturę Twojego organizmu. Człowiek nie jest w stanie samodzielnie w 100% regulować moc wydzielania potu. O ile jest ono na normalnym poziomie, wystarczy regularne używanie preparatów zapobiegających poceniu. Problem pojawia się, gdy wytwarzanie potu jest niewspółmiernie duże w stosunku do potrzeb termoregulacji Twojego ciała. Nadmierne pocenie się w języku medycznym jest nazywane tzw. hiperhydrozą.

Obfite wydzielanie potu może towarzyszyć chwilowym stanom chorobowym, połączonym na przykład z gorączką. Może również świadczyć o różnego rodzaju ukrytych kłopotach ze zdrowiem. Zwiększone wydzielanie potu w obrębie dłoni często ma miejsce w trakcie silnie stresujących sytuacji, a także podczas upalnych dni.

Może być również spowodowane nadmiernym spożyciem napojów z kofeiną, dietą obfitującą w ostre przyprawy, takie jak pieprz, chili czy ostra papryka. Nie bez znaczenia na nadmierne pocenie się dłoni może mieć też wpływ zażywanie leków, stosowanie niezdrowych używek czy picie bardzo mocnej kawy. Pocenie dłoni znacząco utrudnia nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów międzyludzkich. W wielu sytuacjach przyczynia się do depresji, kompleksów i obniżonego poczucia własnej wartości.

Nadmierna potliwość równie często dotyczy także stóp. Nadpotliwość tego obszaru ciała może być podobnie jak w przypadku dłoni spowodowane stresem, wysoką temperaturą powietrzna oraz wzmożonym wysiłkiem fizycznym, np. w trakcie uprawiania sportów. Wrodzona, zwiększona potliwość stóp, noszenie nieprzewiewnego, ciasnego obuwia oraz skarpet z syntetycznych tkanin, mogą przyczyniać się do powstawania bolesnych otarć. Sprzyja także rozwojowi infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Ponadto wilgotne stopy sprawiają spory dyskomfort, generując niezbyt przyjemny zapach.

Ten zaś jest przejmowany przez obuwie osoby cierpiącej na nadpotliwość. To jak zaklęte koło… Nieprawidłowa higiena stóp, czyli zbyt rzadkie mycie skóry oraz używanie skarpet czy rajstop ze sztucznych materiałów, także ma duży wpływ na zawyżony poziom wydzielania się potu. Nadmierne pocenie się powoduje zwiększone wytwarzanie warstwy rogowej stóp, przez co skóra staje się pogrubiała i zżółknięta. Gdy dojdzie do jej przesuszenia, mogą pojawić się bolesne pęknięcia, sprzyjające wnikaniu chorobotwórczych mikroorganizmów.

Zwiększone pocenie się dłoni i stóp, oprócz sytuacji stresowych, wysokiej temperatury otoczenia i dużego wysiłku fizycznego, często jest także objawem poważniejszych dolegliwości, takich jak:

  • Zaburzenia hormonalne
  • Cukrzyca
  • Nadczynność tarczycy
  • Gruźlica
  • Otyłość
  • Choroby ośrodkowego układy nerwowego
  • Choroby immunologiczne
  • Niedoczynność przysadki mózgowej

Jeżeli cierpisz na nadmierną potliwość i obserwujesz też inne niepokojące objawy, warto skonsultować się z swoim lekarzem. Ten może wykluczyć lub potwierdzić możliwość wystąpienia poważniejszych stanów chorobowych.


Jak wyleczę nadmierne pocenia się moich dłoni i stóp?

W leczeniu nadpotliwości dłoni i stóp warto zastosować wszelkie możliwe metody, które sprzyjają osiągnięciu zamierzonego celu. Należy wykluczyć z diety intensywne, ostre przyprawy, ograniczyć spożycie kawy, napojów typu coca-cola oraz popularnych energetyków. Dobrze jest postarać się w miarę możliwości ograniczyć stres, oraz – także z pomocą psychologa – walczyć z objawami lękowymi, mogącymi stymulować wydzielanie potu. Koniecznie trzeba zadbać o noszenie obuwia i części odzieży z naturalnych tkanin, zapewniających właściwą cyrkulację powietrza.

Można też spróbować domowych kąpieli w roztworze szałwii, kory dębu i rozmarynu, znanych ze swoich właściwości antypotowych. W aptekach dostępne są również różnego rodzaju zasypki i preparaty, mające działać wysuszająco i odkażająco na obszary nadmiernie pocące się. Jeśli tego typu metody nie przynoszą skutków, godnym polecenia jest skorzystanie ze specjalistycznych zabiegów, pomagających zwalczać nadmierną potliwość.


Jonoforeza – skuteczny sposób na nadpotliwość

Jednym z rozwiązań, doskonale radzących sobie z nadpotliwością, jest jonoforeza. To bezbolesny i nieinwazyjny zabieg, który polega na zastosowaniu stałego prądu elektrycznego, o odpowiednio niskim i bezpiecznym dla ciała natężeniu. Podczas użycia urządzenia w wybranym miejscu – w naszym przypadku dłoniach i stopach – prąd, przechodząc przez górną warstwę skóry, bogatą w gruczoły potowe, uszkadza kanały jonowe. Ogranicza tym samym wydzielanie potu, bez ryzyka zniszczenia samych gruczołów. Zabieg taki można wykonać w gabinecie kosmetycznym, oferującym tego typu usługi.

Trwa on około 30 minut, w trakcie których dłonie lub stopy są zanurzane w naczyniu z wodą, przez którą przepływa prąd elektryczny. Aby cała procedura była skuteczna, zabiegi należy powtarzać najlepiej codziennie, aż do momentu całkowitego ustąpienia objawów nadpotliwości. Średnio następuje to po około 10-12 zabiegach. Mając odpowiednia wiedzę na temat urządzenia i wykonywania zabiegów, te można wykonywać również samodzielnie w domu.

Czynności podczas zabiegu jonoforezy nie są bolesne, sporadycznie może pojawiać się delikatne uczucie mrowienia. Jak każdy zabieg kosmetyczny, również jonoforeza posiada pewne przeciwwskazania. Z terapii z użyciem prądu nie powinny korzystać kobiety w ciąży, ludzie cierpiący na nowotwory lub posiadający otwarte rany. Co ważne także osoby posiadające elektryczny rozrusznik serca oraz noszące metalowe implanty i elementy w okolicy poddawanej jonoforezie.

Jonoforeza cieszy się wysoką popularnością, dając bardzo skuteczne rezultaty, nawet w ciężkich przypadkach nadpotliwości. Jest metodą wygodną, nie wymagającą wspomagania się chemicznymi suplementami diety, nie dającą skutków ubocznych, a zarazem kompleksowo eliminującą problem. Co najważniejsze – metoda ta jest uznawana za najskuteczniejszą oraz najtańszą metodę leczenia nadmiernego pocenia się stóp i dłoni.

Zazwyczaj wystarcza około 10-12 sesji jonoforezy, by cieszyć się komfortem suchych dłoni i stóp. Efekty terapii jonoforezą utrzymują się przez okres kilku miesięcy, rok, dwa lata. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji osoby. Warto co jakiś czas wykonać zabieg przypominający, w celu podtrzymania wcześniejszych efektów leczniczych.

Nadmierne pocenie się jest problemem zarówno estetycznym, jak i zdrowotnym. Jeśli cierpisz na tę przypadłość, wypróbuj wszystkie dostępne metody, które pomogą Ci uporać się ze zwiększonym wydzielaniem potu. Gdy zależy Ci jednak na szybkim, tanim i skutecznych pozbyciu się problemu nadmiernego pocenia, skorzystaj z dobrodziejstw jonoforezy, będącej skuteczną metodą walki z nadpotliwością.