Pocące się dłonie

Jak bardzo pocą się Twoje dłonie?

Pocące się dłonie – co robić?

Jak bardzo mocno pocą się Twoje dłonie? Pocące się dłonie stanowią bardzo kłopotliwą dolegliwość, gdyż negatywnie wpływającą na kontakty interpersonalne. Przyznaj sam przed sobą – czy z powodu zwiększonej potliwości jesteś w stanie normalnie funkcjonować? Sam przecież wiesz, że codzienne czynności, takie jak prowadzenie samochodu, korzystanie z komputera, a nawet otwieranie drzwi, mogą stać się wręcz niewykonalne, a spocone dłonie mają wspływ na stosunki międzyludzkie. Czy Ty także odsuwasz się od znajomych, unikasz podania dłoni w pracy, izolujesz się od ludzi?Stałe, nasilające się objawy mogą bowiem świadczyć o stopniu zaawansowania chorób takich, jak: nadczynność tarczycy, cukrzyca czy nawet gruźlica.

Hiperhydroza, czyli nadmiernie pocące się ciało, jest dysfunkcją organizmu, polegającą na ponadnormatywnym wytwarzaniu potu w celu obniżenia ciepłoty organizmu. Zważywszy na fakt, iż proces ten regulowany jest przez autonomiczny układ nerwowy, nie ma możliwości samowolnego kontrolowania wydalania nadmiaru wody przez gruczoły, znajdujące się na dłoniach. Nie oznacza to jednak, że w współczesnej medycynie brakuje sposobów na to, by walczyć z tą dolegliwością.


Pocące się dłonie – podłoże kłopotliwej dolegliwości

Hiperhydroza, rozumiana jako zaburzenie prawidłowej termoregulacji organizmu, w największym stopniu objawia się właśnie poprzez nadmierną potliwość dłoni, gdzie gruczołów odpowiedzialnych za wydalanie nadmiaru wody znajduje się najwięcej.

Hiperhydroza dotyczy ok. 2,8% populacji i najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, a nawet później, do 30 roku życia. Coraz częściej wskazuje się, że jest dziedziczona, najczęściej w pierwszym pokoleniu. Skuteczne leczenie hiperhydrozy musi zostać poprzedzone wywiadem lekarskim, który wskaże podłoże dolegliwości. Przyczyn może być bowiem wiele, wśród których najczęściej wymienia się:

  • nadczynność tarczycy
  • cukrzycę
  • gruźlicę
  • zaburzenia wydzielania hormonów
  • otyłość
  • menopauzę
  • choroby nowotworowe
  • dolegliwości ośrodkowego układu nerwowego

Warto przy tym podkreślić, że nadmiernie pocące się dłonie mogą również być efektem spożywania przez Ciebie wyjątkowo pikantnych potraw. Może być też tak, że w ciągu dnia spożywasz za dużo kawy? Przyczyną może być także nadużywanie alkoholu. Objawy w postaci stale mokrych dłoni nie muszą oczywiście świadczyć o bardzo złej kondycji organizmu. Niemniej każdorazowo warto tę kwestię omówić z lekarzem i podjąć stosowne kroki w celu wyeliminowania przyczyn.


Pocące się dłonie – w jaki sposób ograniczyć nadpotliwość?

Zwalczanie nadpotliwości dłoni warto abyś rozpoczął od najmniej inwazyjnych metod. Po pierwsze powinieneś na pewno ograniczyć w diecie spożywanie pikantnych przypraw oraz picie mocnej kawy (ograniczenie kofeiny). Z uwagi na częste podłoże stresowe nadmiernej potliwości, istotne jest również zmniejszenie występowania sytuacji nerwowych, tak w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Kolejnym krokiem jest stosowanie specjalistycznych antyperspirantów, które nie tylko hamują wydzielanie potu przez gruczoły ulokowane na dłoniach, ale również mają działania bakteriobójcze i odświeżające. W przypadku zdecydowania się na metody farmakologiczne, pomocne mogą okazać się środki, zawierające belladonę, fenobarbital czy też hydroksyzynę.


Jonoforeza – skuteczne zabiegi na pocące się dłonie

Jeśli metody nieinwazyjne okażą się nieskuteczne, bądź też efekt ich stosowania nie będzie w pełni satysfakcjonujący, panaceum na problem nadmiernej potliwości dłoni powinna okazać się jonoforeza. Ta enigmatycznie brzmiąca nazwa odnosi się do całkowicie bezpiecznego i bezbolesnego zabiegu, Stosuje się w nim stały prąd elektryczny o bardzo niskim natężeniu, który uszkadza kanały jonowe, nie powodując przy tym destrukcji gruczołów potowych. Zabiegi z wykorzystaniem jonoforezy skutecznie przyczynią się do eliminacji Twojej dolegliwości i w sposób najbardziej skuteczny pozwolą się jej pozbyć na dłuższy czas. Do tego zabiegi należą do najmniej kosztownych. porównując je z innymi , np. bolesnych zastrzyków z użyciem botoksu, są nawet o 2000% tańsze. Dodatkowo w 100% leczą nadmierną potliwość. Ponieważ nadmierne pocenie się dłoni znacząco zaburza codzienne funkcjonowanie, niezwykle istotne jest, aby jak najszybciej podjął leczenie, którego najskuteczniejszą i najtańszą metodą jest jonoforeza.