Mam dość – bardzo pocą się moje stopy

Nadmierna potliwość stóp spędza Ci sen z powiek? Od jak dawna walczysz z tym problemem? Chciałbyś poznać sposób na rozwiązanie Twojego problemu? Nie jesteś wyjątkiem!

Masz już dość towarzyszącego Ci na każdym kroku uczucia mokrych i zimnych stóp?
Powinieneś podjąć zdecydowane działania i wyeliminować tę krępującą dolegliwość!

To prawdopodobnie na stopach odczuwasz o wiele większą potliwość. Gruczoły potowe, rozmieszczone w prawie każdym miejscu Twojego ciała, są najbardziej aktywne właśnie na nogach.

Pocenie się jest zjawiskiem naturalnym i towarzyszy człowiekowi w różnych sytuacjach w ciągu dnia – w trakcie wysiłku fizycznego, gdy się stresujemy czy też w gorętsze dni. Zdarza się jednak, że niektóre osoby pocą się ponad normę, co staje się źródłem dużego dyskomfortu.

Skoro to czytasz, to już prawdopodobnie wiesz, że nieleczona nadmierna potliwość stóp niesie ze sobą także wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych. Wśród niż jest na przykład grzybica stóp czy inne choroby skórne.
Dla wielu osób jednak nie tylko to jest powodem niekomfortowych sytuacji.
Nadmierna potliwość nóg bardzo często jest głównym powodem wycofania się z życia towarzyskiego.Dlaczego stopy pocą się tak intensywnie?

Pocenie się jest fizjologiczną reakcją naszego organizmu i dzięki temu utrzymujemy optymalną temperaturę ciała.
Organizm zdrowego człowieka wydziela nawet do 1 litra potu dziennie.
Za rozprowadzenie potu odpowiadają gruczoły potowe. Te znajdują się na skórze, a na stopach jest ich niemal sześciokrotnie więcej niż w innych częściach ciała. Pisaliśmy już o tym nie raz, m.in. tutaj.

Na potliwość stóp może mieć wpływ wiele czynników. Problem zaczyna się wtedy, gdy na skutek działania różnych czynników w procesie pocenia następują dysfunkcyjne zaburzenia.

Nadmierne wydzielanie potu na stopach może być wynikiem:

 • niewłaściwej higieny stóp
 • nieodpowiedniego odżywiania
 • niepoprawnie dobranego obuwia
 • zaburzeń hormonalnych: nadmierna potliwość stóp może być wywołana zaburzeniami układu endokrynnego
 • nadmiernie reagującym układem nerwowym: dochodzi wtedy do wzmożonej stymulacji gruczołów potowych do pracy – szczególnie intensywnie w sytuacjach stresowych i emocjonalnych

System endokrynny, czyli układ hormonalny, to sieć gruczołów, które są odpowiedzialne za produkuję i uwalnianie hormonów.
Pomagają one kontrolować wiele ważnych funkcji naszego ciała i odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Wzmożona potliwość to bardzo częsty objaw zaburzeń hormonalnych tarczycy czy też schorzeń metabolicznych, takich jak np. cukrzyca.
Może mieć także podłoże genetyczne. Jeśli ktoś z bliskich krewnych cierpi na tę dolegliwość, istnieje duże prawdopodobieństwo jej dziedziczenia!


Co robić, by przestać się pocić?

Oto zasady, których powinieneś przestrzegać, jeśli zmagasz się z nadmierną potliwością stóp:

 1. Pierwszym krokiem, który musisz wykonać w walce z potliwością stóp jest noszenie przewiewnego i dobrze dobranego obuwia.
  Buty nie powinny być zbyt ciasne, ponieważ ucisk będzie tylko sprzyjał poceniu i utrudni wentylacje stóp.
  Co ważne – kupuj wyłącznie buty wykonane z naturalnych, oddychających materiałów, takich jak skóra czy bawełna.
 2. Wiosną i latem noś bawełniane skarpetki, jesienią i zimą – wełniane.
  Bawełna i wełna są to materiały, które zagwarantują możliwość doskonałej wentylacji Twoich stóp. Na pewno Ci za to podziękują 🙂
 3. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele preparatów, które pomogą Ci z nadmierną potliwością stóp. Są to pudry, zasypki, maści i żele, aerozole czy też sztyfty. Warto jest także zaopatrzyć się przeciwgrzybicze środki do stóp.
  Dzięki tym specyfikom Twoje stopy będą mniej wilgotne, mniej podatne wzmożoną nadpotliwość i związane z tym zakażenia grzybicze.
 4. Pozbądź się wszystkich butów ze sztucznych materiałów – szczególnie tych plastikowych i gumowych.
 5. Zadbaj o higienę stóp. Myj je codziennie, najlepiej w letniej wodzie, a po kąpieli zadbaj o ich dokładne wysuszenie.
  W trakcie mycia nie zapominaj o przestrzeni między palcami.
  Pamiętaj, by po kąpieli zawsze dokładnie osuszać swoje stopy! Wilgoć pomiędzy palcami sprzyja rozwojowi grzybicy.
  Pamiętaj także o tym, by dodatkowo zadbać też o nie po każdym wysiłku fizycznym. Całodzienne noszenie obuwia także nie służy Twoich stopom. Szczególnie w jesienno -zimowej porze, gdy nosisz mniej przewiewne i wysokie obuwie, a temperatura w pomieszczeniach sięga 20+ stopni.
 6. Zadbaj o swoje stopy….zdrowo się odżywiając. Tak, dobrze przeczytałeś. Nadużywanie ostrych przypraw, alkoholu czy używek sprzyja nadmiernej potliwości całego Twojego ciała.
 7. Staraj się nie zakładać codziennie tej samej pary butów. Dzięki temu prostemu trikowi obuwie będzie miało wystarczającą ilość czasu na wysuszenie.


Moje stopy jednak nadal się pocą…

Jeśli mimo dbania o odpowiednią higienę stóp i stosowania preparatów zwalczających pot, nadpotliwość się utrzymuje, konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań.
Nie mamy tu na myśli leczenia botoksem, bo ten rozwiązuje problem tylko na kilka miesięcy. Do tego zabieg jest bardzo bolesny i kosztowny. Nie każdego jest stać na to, by co roku wydawać na niego plus/minus 3000 zł. Zresztą, każdy kolejny zabieg zmniejsza jego skuteczność. Lekarze odnotowywali wiele przypadków, w których następne ostrzykiwanie nie przynosiło praktycznie żadnych rezultatów.

Co więc pozostaje?

Rekomendowanym przez wielu lekarzy oraz rehabilitantów sposobem na walkę z potliwością stóp są zabiegi jonoforezy. Jonoforeza powoduje zmniejszenie, a nawet zablokowanie aktywności gruczołów potowych. Jest to w 100% bezpieczna technika, opierającą się na poddawaniu skóry stóp działaniu prądu elektrycznego, o niewielkim jego natężeniu. Tak małym, że jest ledwie odczuwalne.

Leczenie jonoforezą jest najskuteczniejszą i najtańszą formą walki z potliwością stóp i taką metodę leczenia Tobie rekomendujemy.