Nadpotliwość dłoni – przyczyny i leczenieWiesz jakie są przyczyny i jak leczyć nadpotliwość dłoni?

Nadpotliwość dłoni stanowi spory problem i dyskomfort, który może znacząco wpływać na pewność siebie w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Może być także krępująca przy wykonywaniu codziennych czynności – witania się z innymi, trzymania przedmiotów czy też prowadzenia samochodu.

Spocone, lekko wilgotne dłonie są naturalnym i fizjologicznym objawem występującym w stresujących sytuacjach. Jeśli jednak wnętrze dłoni jest nadmiernie wilgotne przez większość dnia, bez względu na obecność stresu – prawdopodobnie jest to spowodowane nadpotliwością, którą można leczyć. Warto szybko zdiagnozować przyczynę nadmiernego pocenia i podjąć środki zaradcze. Unikanie leczenia może grozić rożnymi konsekwencjami nie tylko tymi zdrowotnymi, ale również psychicznymi np. depresją i zupełnym wycofaniem się z życia społecznego.


Czy pocenie się jest niezbędne w życiu człowieka?

Wbrew pozorom, efekt pocenia się jest niezwykle pożytecznym objawem dla organizmu. To sposób chłodzenia ciała, który zapobiega jego przegrzaniu. Pocenie się jest efektem naturalnej umiejętności ciała – termoregulacji. Występowanie nadpotliwości, czyli nadmiernej produkcji potu, niezależnie od temperatury otoczenia jest zaburzeniem funkcji układu nerwowego i gruczołów potowych.

W przypadku tego problemu, gruczoły potowe otrzymują nieprawidłową wiadomość od układu nerwowego, który stymuluje je do zwiększonej produkcji potu. Osoby zmagające się z nadmierną potliwością dłoni doświadczają na co dzień sporego dyskomfortu. Problematyczne i kłopotliwe może być dla nich podawanie ręki na przywitanie, dotykanie kartek (np. w biurze), trzymanie telefonu i szereg innych codziennych czynności. U niektórych osób, nadpotliwość dłoni może oznaczać nawet pięciokrotnie (!) wyższą produkcję potu. Jego nadmierne wydzielanie może wystąpić w nietypowych sytuacjach, nawet podczas chłodniejszych dni.

Może być również spowodowane innymi stanami chorobowymi takimi jak menopauza lub nadczynność tarczycy. Nadpotliwość jest bardzo niewygodna. Można mieć trudności z naciśnięciem na klamkę, posługiwaniem się długopisem, trzymaniem się uchwytu w komunikacji miejskiej. Jednak niektóre opcje leczenia mogą zapewnić zadowalające skutki i przynieść odczuwalną ulgę. Wiele osób jednak nie zwraca się o pomoc, ponieważ nie zdają sobie sprawy, że problem nadpotliwości dłoni jest całkowicie uleczalny.


Jaka jest różnica między spoconymi dłońmi a nadmierną potliwością dłoni?

Czynniki takie jak ciepło i wysiłek fizyczny, mogą prowadzić do naturalnego pocenia się. Nadpotliwość dłoni nie jest związana z żadnym z powyższych czynników. Dłonie są wilgotne praktycznie cały czas, niezależnie od pogody, stresu czy też jego braku. Istnieją dwa rodzaje nadpotliwości: pierwotna i wtórna. Pierwotna nadpotliwość to zwiększona produkcja potu, która nie jest powiązana z żadnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak np. przyjmowanie leków i stan zdrowia. Najczęstszymi objawami nadpotliwości pierwotnej jest brak występowania tych objawów podczas snu, epizody zwiększonej produkcji potu występujące co najmniej raz w tygodniu i obustronne pocenie się ciała i dłoni. Aby dowiedzieć się więcej na temat nadpotliwości, warto na bieżąco śledzić artykuły na stronie www.nadpotliwoscdloni.pl. Obfite pocenie się może być również przyczyną nadpotliwości wtórnej, która jest zwykle spowodowana chorobami, takimi jak na przykład cukrzyca lub menopauza. Może być ona również efektem ubocznym przyjmowanego leku. Nadpotliwość wtórna charakteryzuje się poceniem nawet w nocy, podczas snu. Dłonie są wilgotne praktycznie cały czas. Jest ona uzależniona od czynników niezależnych od człowieka. Można jednak ją skutecznie leczyć.

Konsekwencje nadpotliwości dłoni

Nadmierna pocenie się może mieć poważne konsekwencje społeczne, emocjonalne, a nawet zawodowe, np. gdy ściska się ręce na przywitanie. Nadpotliwość dłoni może sprawić, że osoby cierpiące na ten problem mogą stać się mniej pewne siebie i nerwowe. W cięższych przypadkach, nadmierne pocenie się dłoni i ciała, może powodować nawet depresję i izolację od społeczeństwa.

Aby dokonać prawidłowej diagnozy nadpotliwości, lekarz przeprowadza określone badania, które obejmują, między innymi, badania krwi i moczu. Wszystko to w celu ustalenia, czy u pacjenta występuje nadmierna potliwość i jaki ma charakter. Większość lekarzy rozpoznaje pierwotną nadpotliwość na podstawie historii i badania fizykalnego. Istnieją również inne testy, które mogą potwierdzić diagnozę, ale nie są one rutynowo stosowane w codziennej praktyce, np. badania z wykorzystaniem sauny.


Możliwości leczenia nadpotliwości dłoni

Obecnie istnieje wiele metod leczenia i zapobiegania objawom wzmożonej produkcji potu na wewnętrznej stronie dłoni. Nie wszystkie jednak są skuteczne i mogą Ci pomóc. Istnieje kilka popularnych metod, które mogą spowolnić lub zatrzymać pot. Produktem po który osoby dotknięte nadpotliwością sięgają w pierwszej kolejności są zwykle żele i kremy antyperspiracyjne. Niestety, ich działanie nie polega na usuwaniu skutków, a jedynie łagodzeniu i minimalizowaniu objawów nadpotliwości dłoni.

Wiele antyperspiracyjnych substancji jest dostępnych bez recepty. Istnieją również specjalistyczne spraye i chusteczki przeciwpotowe, które mogą być przydatne do stosowania na stopach, dłoniach i twarzy. Jeśli najsilniejsze antyperspiranty nie mogą złagodzić nadmiernego pocenia się, powinno się rozważyć inne opcje leczenia, które obejmują doustne przyjmowanie leków doustnych, zastrzyków z botoksu lub niezwykle skuteczną jonoforezę. Jonoforeza jest jednym z najmniej inwazyjnych, najtańszych i najbardziej skutecznych metod leczenia nadpotliwości dłoni.

Polega ona na leczniczym działaniu prądu elektrycznego o niskim napięciu z wykorzystaniem przewodnictwa wody. Impulsy elektryczne zamykają gruczoły potowe w efekcie czego problem nadpotliwości zostaje zupełnie rozwiązany. Aby utrzymywać pozytywne efekty leczenia, zalega się okresowe ponawianie zabiegów, typu zabieg przypominający raz na miesiąc, lub dwa. Pierwotna potliwość jest całkowicie uleczalna.

Stosując odpowiednie i skuteczne rozwiązania, takie jak np. jonoforeza, można raz na zawsze pożegnać się z kłopotliwymi objawami, które dość mocno mogą utrudnić Twoje codzienne życie. Stosowanie antyperspirantów i żeli pod prysznic może przynieść chwilowe złagodzenie objawów. Myśląc jednak o długofalowych, najskuteczniejszych rozwiązaniach, rekomendujemy rozpoczęcie kuracji zabiegów z wykorzystaniem jonoforezy. Wygodnie i bezpiecznie u siebie w domu, ciesząc się komfortem suchych dłoni (oraz stóp). Do nadpotliwości dłoni nie można się przyzwyczaić. Sam wiesz jak ta utrudnia Ci normalne funkcjonowanie. Dlatego warto zadbać o swój komfort i podjąć skuteczne środki zaradcze, które pomogą Ci zamknąć ten krępujący i niekomfortowy etap Twojego życia.