Znasz te domowe sposoby leczenia pocenia się rąk i nóg?

Domowe sposoby na potliwość rąk i nóg

Nadmierna potliwość zdecydowanie do najprzyjemniejszych rozrywek serwowanych przez własne ciało nie należy. Niektórzy zapewne pragnęliby mieć bezustanny katar lub inną przypadłość, byle tylko zapomnieć o towarzyszącemu każdego dnia uczuciu wilgoci dłoni i stóp. Okazuje się jednak, że istnieją sposoby walki z hiperhydrozą, które w mniejszym lub większym stopniu pozwolą zapomnieć o krępującej przypadłości.

Jakie są odmiany nadmiernej potliwości?

Hiperhydroza nazwę swą wzięła, jak wiele innych określeń z łaciny i tak ‘hyper” oznacza ”nadmiar”, zaś ‘hydrosis” to ”nawodnienie”. Obejmuje jednak nie nawadnianie organizmu, a fizjologiczny mechanizm pozbywania się wody inaczej niż poprzez mikcję (oddawanie moczu). Nadmierną potliwość podzielić można na dwie kategorie ustalone na podstawie ich przyczyny. Pierwotna występuje najczęściej ogniskowo, a więc obejmuje niewielki obszar i dotyczy poszczególnych partii ciała. Dotyczy dłoni i stóp, pach, twarzy czy innych części ciała, choć istnieje również odmiana występująca na całym ciele znana pod nazwą uogólnionej. Niejednokrotnie występuje z powodu niepoprawnego trybu życia, które sprzyja poceniu się. Poradzenie sobie z tą postacią zwykle nie należy do specjalnie skomplikowanych i ”da się z nią żyć’, gdyż łatwo jest określić jego przyczynę, zaś nasilenie nie jest tak duże. Postać wtórna jest niejako konsekwencją innej przypadłości lub choroby, a więc jej wyeliminowanie nie należy do specjalnie prostych. Wskutek chorób takich jak nowotwory, choroby endokrynologiczne, zatrucia, przewlekłe zakażenia i zaburzenia neurologiczne wystąpić może (ale nie musi) hyperhydroza i walka z nią niestety nigdy nie daje stuprocentowego rozwiązania problemu.

 

Nadmierna potliwość dłoni i stóp

Nadmierne pocenie się skóry rąk i stóp należy jednak do pierwszej z najbardziej znienawidzonych postaci. Dlatego koorzystanie z domowych sposobów radzenia sobie z nią równa się jeszcze większej szansie na jak najszybsze zażegnanie wstydliwego problemu. Obecność potu w tych obszarach bywa kłopotliwa w sumie zawsze i wszędzie. Dla osób dotkniętych tą przypadłością krępujące są sytuacje nie tylko intymne, ale także całkiem codzienne, typu przywitanie poprzez podanie dłoni. I choć wydaje się to być błahe, z pewnością inne na ten temat zdanie mają osoby mierzące się z hiperhydrozą. Choć problem dotyczy bezpośrednio dłoni i stóp, które niezwykle często pokrywa pot, to jego skutki mogą dotykać także sfery psychicznej. Osoba dotknięta tą przypadłością nie czuje się zbyt swobodnie w towarzystwie. Jakże często napotyka także na niechęć rozmówców do wchodzenia w bliższą integrację…

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób, stworzona przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO), opatrzyła problem nadmiernej potliwości kodem R 61. Wciągnięcie hiperhydrozy na listę chorób nie sugeruje jednak, że nie ma możliwości pokonania jej – w końcu zatrucie żołądkowe czy złamanie żebra również posiadają swój kod.

Jak wiadomo, z wszelkimi schorzeniami najlepiej jest zwrócić się do lekarza, a w tym przypadku dermatologa, który pokieruje leczeniem. Niezależnie jednak od jego zalecenia, można się wspierać domowymi sposobami pokonania problemu nadmiernego pocenia. Te działania mogą się również okazać zbawienne w trakcie oczekiwania na odległy termin wizyty do lekarza specjalisty.

 

Domowe sposoby na walkę z nadmiernym poceniem się.

Częste mycie zawsze i wszędzie było, jest I będzie wskazane, jednak mówienie, że w kontekście nadmiernego pocenia być może pomoże, a na pewno nie zaszkodzi, jest jak najbardziej trafne. Dlaczego? Otóż pierwszym krokiem na drodze pokonania schorzenia jest higiena. Może bowiem okazać się, że przyczyną jest… brak utrzymania pH skóry na optymalnym poziomie.

Pot sam w sobie jest bezwonny, a to bakterie znajdujące się na skórze odpowiadają za przykry zapach. Stety lub nie, prysznic to nie tylko jeden ze sposobów, ale metoda obowiązkowa, bez której wszelkie inne starania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Wsparciem dla czystej skóry jest klasyczny antyperspirant lub inny gotowy kosmetyk antyperspiracyjny. Wśród nieco silniejszych środków wymienia się preparaty zawierające chlorek glinu, klonidynę lub leki cholinolityczne. Jest jeszcze jedna metoda walki z hiperhydrozą, jednak tu należy zaznaczyć, że oprócz niej nie istnieją inne, dające się określić jako domowe. Dalej pozostają jedynie botoks (wstrzyknięcie pod skórę toksyny botulinowej, zwanej inaczej jadem kiełbasianym) i metody chirurgiczne, takie jak iposukcja czy wysoce inwazyjna operacja sympatektomii. Oprócz tych, wymagających działań specjalisty-chirurga, tylko jeden spośród domowych sposobów należy do naprawdę skutecznych. Mowa tu o jonoforezie, która umożliwia samodzielne wykonanie zabiegu przeciwdziałającego hiperhydrolizie stóp i dłoni.

Czym jest jonoforeza?

Jonoforeza, zwana również jontoforezą lub terapią jonową jest formą elektroterapii. Polega zatem na aplikacji cząstek obdarzonych ładunkiem elektrycznym, jonów do błon śluzowych skóry, za pomocą galwanicznego prądu stałego. Pomijając jednak ten naukowy opis, można powiedzieć w skrócie, że stymulowane synaptycznie przejścia gruczołów potowych powodują, że zdecydowana większość z nich przestaje po prostu wydzielać pot. Albo działają w sposób znacznie mniejszy niż dotychczas. A czy to nie o to Ci chodzi?

Jonoforeza skutecznie radzi sobie z problemem hiperhydrozy stóp i dłoni, i to im jest dedykowana ta metoda lecznicza. W sytuacji, gdy kosmetyki i leki nie dają rady, warto włączyć ten zupełnie bezpieczny zabieg do sposobów walki z nadmierną potliwością.

Domowy sposób leczenia nadmiernej potliwosci dloni i stop z wykorzystaniem jonoforezy jest banalnie prosty i można go wykonać wszędzie. Także w domu, gdyż nie wymaga kontroli specjalisty medyka. Zabieg polega na zanurzeniu stóp w wodzie, przez którą przepuszcza się prąd galwaniczny. Pojedyncza terapia (na obie dłonie) trwa łacznie plus/minus 25 minut. W ich trakcie możesz swobodnie rozmawiać, oglądać TV (to bardzo miłe połączenie przyjemnego z pożytecznym, nieprawdaż?) czy też czytać. Nie wolno jedynie wyjmować dłoni czy stóp pojemników z wodą. Tyle i aż tylko tyle.
Jonoforeza nie jest więc specjalnie inwazyjnym zabiegiem oraz nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Komentarze osób, które skorzystały z jonoforezy, jednoznacznie wskazują na wysoki poziom skuteczności tej metody. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż należy do najniższych z kosztów leczenia, jeśli nie najskuteczniejszych. Porównując zabieg z wykorzystaniem jonoforezy, do kosztu (bardzo bolesnego, jednorazowego i nietrwałego) terapii z wykorzystaniem botoksu, ta pierwsza jest nawet o 2000 % tańsza. Tak, dobrze widzisz – 2000 % taniej za jednorazowy zakup urządzenia, które pomoże Ci pożegnać problem potliwości raz na zawsze…

Kilka słów podsumowania

Niemal każdy z nas posiada jakiś mniej lub bardziej poważny problem zdrowotny. Choć nadmierne pocenie stóp i dłoni nie należy do specjalnie groźnych dla zdrowia, to jego obecność nie ułatwia normalnego funkcjonowania. Odpowiedz sobie teraz szczerze: skądś to znasz?

Skoro istnieją domowe, niezbyt skomplikowane sposoby pokonania problemu, to warto z nich skorzystać. Od czego zacząć? Przemyśl to, co robiłeś całe życie, ile pieniędzy wydałeś na antyperspiranty, zabiegi z botoksem oraz inne (nieskuteczne?) metody leczenia. Wykorzystaj doświadczenie innych ludzi, z podobnymi problemami jak Ty, tym bardziej, że nie mówimy tutaj o kosztach leczenia rzędu kilku tysięcy złotych i leżenia przez kilka dni w szpitalu. Zakup urządzenia do jonoforezy to czasem kwota rzędu kilku wyjść do knajpy czy kina. Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze i podejmij decyzję najlepszą dla siebie.

 

Chusteczka w dłoni to nie rozwiązanie...
Możesz raz na zawsze zapomnieć o tym, co męczyło Cię od zawsze. Pamiętaj: chusteczka w dłoni to nie jest rozwiązanie Twojego problemu!

 

Zespól Nadpotliwoscdloni.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *