Dlaczego pocę się tak mocno?

Czy to normalne, że się tak nadmiernie się pocę?

Skoro to czytasz, to jesteś świadomy tego, że nadmierna potliwość utrudnia Ci normalne funkcjonowanie. Uprzykrza życie w każdym aspekcie – zarówno w sferze towarzyskiej jak i tej zawodowej.

Przypominasz sobie ile razy wprawiało Cię w zdenerwowanie oraz zawstydzenie? Pamiętasz jak często stawało się przyczyną Twojej gorszej samooceny i ograniczania kontaktów międzyludzkich? Wie to każdy, kto cierpi na nadmierną potliwość – utrudnia ona nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni. Staje się też bardzo często powodem braku realizacji w życiu zawodowym. Niekiedy może także być zaczątkiem stanu prowadzącego do głębokiej depresji.
Główne przyczyny nadmiernego pocenia się

Nadmierne pocenie się może występować równomiernie, na całej powierzchni ciała lub być ograniczone do niektórych miejsc, jak np. skóra dłoni, stóp czy pach.

Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny nadmiernej potliwości dzieli się dwie kategorie.

1. Nadpotliwość wtórna jest następstwem przechodzonych chorób, także ich powikłań.

Jakie choroby mogą stać się przyczyną nadmiernego pocenia się?

  • nadczynność tarczycy
  • problemy neurologiczne
  • niewłaściwe odżywianie się
  • palenie wyrobów tytoniowych
  • menopauza (klimakterium) u kobiet
  • zdecydowana nadwaga czy też otyłość
  • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego
  • nadużywanie napojów, które zawierają kofeinę
  • wzrost temperatury wywołany infekcją wirusową organizmu
  • choroby ustrojowe, np. choroba nerek, gruźlica czy też nadczynność tarczycy

2. Tzw. nadpotliwość pierwotna.

Ma ona podłoże genetyczne, w efekcie czego układ nerwowy nadmiernie stymuluje gruczoły potowe. Dochodzi więc wtedy do wzmożonego wydzielania potu na całym ciele. Ten typ potliwości nie jest niezależny głównie od czynników atmosferycznych czyli wysokiej temperatury czy też wysokiego ciśnienia. Powodem nadmiernego pocenia stają się czynniki emocjonalne. Oczywistym jest, że stres i wysoka temperatura nasilają potliwość, ale nie jest to główny powód nadmiernej produkcji potu.

Pocenie się jest naturalną formą ochrony organizmu przed nadmiernym przegrzaniem i sposobem na schłodzenie się. Pot zapewnia także skórze ochronę. Zdrowy człowiek wytwarza kilkaset mililitrów potu na dobę. Jednak w przypadku nadmiernego pocenia się, mówi się, że może to być nawet kilka litrów. Ilość potu zależy głównie od temperatury, stanu emocjonalnego czy też stosowanej diety. W niektórych wypadkach przyczyny zbyt dużej potliwości są związane są także z zaburzoną gospodarką hormonalną. I tak jak choroba wirusowa czy też wysoka temperatura są naturalnym powodem nadmiernego pocenia się ciała, tak już nagłe sytuacje, które powodują nadpotliwość, zaburzają tym samym komfort naszego życia.


Nadmierne pocenie się – wzmożona aktywność gruczołów potowych

Nadmierne pocenie się spowodowane jest wzmożoną aktywnością nszych gruczołów potowych. Te znajdują się przecież na całej powierzchni skóry naszego ciała. Ich największe skupisko (niestety) zlokalizowane jest na skórze dłoni, pod pachami, na skórze stóp, a także w okolicach pachwin. Dlatego najbardziej pocisz się właśnie w tych miejscach. Na całej powierzchni ciała mieści się średnio ok. 2-3 mln gruczołów potowych i ta ilość jest stała przez cały okres naszego życia.


Pocenie nadmierne, pierwotne – hiperhydroza

Hiperhydroza może być pierwotna, dziedziczona. Jeśli ktoś z Twojej najbliższej rodziny cierpiał na nadmierną potliwość, prawdoopdobnie Ciebie także spotka ta przypadłość. Na skutek zwiększonego progu pobudliwości gruczołów potowych oraz nieprawidłowej regulacji autonomicznej, nawet najsłabsze bodźce powodują wzmożone pocenie się. Ważnym czynnikiem nasilającym pocenie jest stres i nadmierne napięcie emocjonalne, takie jak ból czy lęk. Większa potliwość najczęściej zlokalizowana jest w obszarze pach, wewnętrznej skórze dłoni oraz stóp. Czasami obszarem nadmiernego pocenia się objęty jest także obszar twarzy (głównie okolica czubka nosa i czoła) oraz szyi.


Nadmierne pocenie się dłoni, stóp, pach i twarzy

Nadmierna potliwość w okolicy pach może powodować ogromny dyskomfort, gdyż stan ten najczęściej ma charakter ciągły. Nadmierne pocenie dłoni sprawia, że te stają się sine i zimne. Praca zawodowa, wykonywana przy stałym używaniu rąk nasila chorobę, powodując spiralę strachu i lęku przed podaniem dłoni. Nadpotliwość skóry twarzy to jeden z najbardziej dokuczliwych typów potliwości. Twarz jest naszą wizytówką w kontaktach z innymi. Spocone twarz nie prezentuje się dobrze.


Leczenie nadmiernego pocenia się

By podjąć leczenie nadmiernej potliwości, musisz wiedzieć czy jest ona skutkiem konkretnego schorzenia. Jeśli pocenie wywołane jest stresem, możesz zastosować techniki relaksacyjne, przyjmować leki uspokajające czy też pić specjalne zioła.

W kuracji leczenia nadpotliwości pomocne mogą być także specjalne kosmetyki (antyperspiranty), które zawierają substancje aktywne takie jak np. sole glinu. Ich działania polega na zablokowaniu gruczołów potowych, z których wydzielany jest pot. O wiele trudniejszą sprawą jest leczenie bezprzyczynowego nadmiernego pocenia się naszego ciała. Lekarze dermatolodzy polecają terapię z wykorzystaniem toksyny botulinowej, inaczej zwanej botoksem.

Ta polega na ostrzykiwaniu konkretnych partii ciała wspomnianym preparatem z wykorzystaniem cienkiej igły. Zabieg trwa około godziny. Dla jednych ból wprowadzania botoksu pod skórę jest w miarę do wytrzymania, ale są pozostałych dyskomfort jest nie do opisania. Spowodowane to jest grubością skóry dłoni, czego czasem nawet lekarz nie będzie w stanie ocenić gołym okiem.

Trudno więc z góry określić jak bardzo bolesny będzie to zabieg, a zaraz po nim niewskazana jest jakakolwiek aktywność, w której angażuje się dłonie. Prawdopodobnie chcesz zapytać na jak długo toksyna botulinowa powoduje zablokowanie gruczołów potowych? W wyniku zabiegu produkcja potu w wybranych przez Ciebie miejscach zostaje zatrzymana na okres około 4-7 miesięcy. Gdy botoks przestanie działać, należy powtórzyć zabieg.

Ten do najtańszych nie należy, gdyż średnio kosztuje ok. 1500 zł. Tego, kogo stać na tak wątpliwą przyjemność, by zachować suchość dłoni, rocznie musi się więc liczyć z wydatkiem nawet 4500 zł. Należy także wspomnieć, iż kolejne wstrzykiwania botoksu powodują uodpornienie się organizmu na jego działanie. Zatem zabiegi z wykorzystaniem botoksu nie przyczyniają się do stałego rozwiązania problemu nadmiernego pocenia się. Dlatego też warto skonsultować leczenie z lekarzem, który zaproponuje skutecznie leczenie, np. z wykorzystaniem jonforezy.


Podsumowanie

Leczenie nadpotliwości to działania wielokierunkowe i każda terapia powinna być zaproponowana indywidualnie. Najlepiej więc skonsultować tę kwestię z lekarzem rodzinnym, który skieruje Cię do właściwej przychodni dermatologicznej. Tam zaproponują Ci już właściwy tor leczenia.