Jakie są sposoby leczenia nadmiernej potliwości?

nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość – przyczyny

Nadmierna potliwość, inaczej zwaną hiperhydrozą, dotyczy około 1 proc. społeczeństwa. Pocenie się jest naturalnym procesem, niezbędnym do zachowania prawidłowej równowagi wewnętrznej organizmu. Dzięki temu możliwa jest regulacja temperatury naszego ciała oraz wydalanie z niego zbędnych mu substancji.

Intensywność procesu pocenia zależna jest od indywidualnych różnic w działaniu naszego organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy dochodzi do wytwarzania większej ilości potu, niż jest to potrzebne do prawidłowej termoregulacji temperatury ciała. Nadpotliwość to bardzo krępująca dolegliwość. Bez względu na to, której części ciała dotyczy, potrafi w sposób znaczący uprzykrzyć życie. Co prawda nie stwarza zagrożenia dla życia, ale znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Osoby dotknięte problemem nadmiernej potliwości całego ciała lub jego obszarów pocą się znacznie częściej i o wiele mocniej niż pozostała część społeczeństwa. Dla większości cierpiących na tę przypadłość, jest to wyjątkowo krępujący problem. W wielu przypadkach i sytuacjach życiowych wysoka potliwość znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Może być także dużym utrudnieniem w trakcie wykonywania codziennych czynności, takich jak korzystanie z komputera, trzymanie w dłoniach gazety czy też kartki papieru, na (bezpiecznym) prowadzeniu samochodu skończywszy.

Nadmierna potliwość może dotyczyć jednego obszaru na ciele lub kilku konkretnych miejsc, w których to stosunkowo mocno się pocimy. Problem nadpotliwości dotyczy najczęściej skóry dłoni, stóp i pod pachami. Wzmożona nadpotliwość najczęściej pojawia się już w okresie wczesnego dzieciństwa. Nasilenie przypada głównie w okresie wczesnego dojrzewania. Najczęściej pot pozostaje bezwonny, np. ten na skórze dłoni, a to wszystko przez charakter gruczołów potowych w tym miejscu.Nadmierna potliwość ciała – stres czy zaburzenia lękowe?

Nadmierne pocenie ciała ma miejsce zwłaszcza w czasie stresujących wydarzeń czy też chwil ważnych dla nas emocjonalnie. Nieodbiegającą od przyjętej normy jest sytuacja wilgotnych dłoni w trakcie ważnego dla spotkania, jak np. rozmowa o pracę czy też wystąpienia publiczne. Jednak jeśli w każdym przypadku kontaktów interpersonalnych pojawia się lęk, któremu towarzyszy nadmierna potliwość ciała, może ona być także skutkiem zaburzeń lękowych. Niestety, to wszystko wiąże się z samonakręcaniem się negatywnych emocji.


Przyczyny nadmiernej potliwości

O nadmiernej potliwości mówimy wtedy, gdy gruczoły potowe wydzielają ilość potu znacznie przekraczającą przyjętą normę. Istnieje wiele czynników, które wzmagają jego ilość. Czasem powodem jest spożywanie zbyt pikantnych potraw, nieustanny stres, wysokie temperatury czy też wysiłek fizyczny. W każdym jednak razie nie jest to powód do zmartwień, gdyż jest to naturalny proces działania naszego organizmu. Przyczyny nadmiernego pocenia się są jednak różne.

Najczęściej nasilone pocenie się pojawia się w sytuacjach stresowych, lękowych lub emocjonalnych. Wspomniane emocje, strach i wstyd tylko potęgują powstanie mechanizmu nadmiernej potliwości, co często jest po prostu błędnym kołem. Osoba cierpiąca na wzmożoną potliwość w obawie przed kontaktem z drugim człowiekiem, nieświadomie wyzwala w sobie kaskadę wzbudzenia układu autonomicznego.

To wzmaga i aktywuje jeszcze większą produkcję potu. Pocenie się ma więc podłoże emocjonalne, jest naturalnym rodzajem reakcji na stres. Czynnikiem świadczącym o poważniejszej dolegliwości jest potliwość idiopatyczna – to zbyt duża aktywność gruczołów potowych. Najczęściej objawia się ona obfitą potliwością stóp, rąk, skóry głowy, karku itp., co powinno stać się dla nas ogromnym powodem do niepokoju.

Niestety, ale w większości przypadków nadpotliwości idiopatycznej nie pomaga zwiększona dbałość o higienę osobistą i stosowanie ogólnodostępnych kosmetyków.

Rodzaje nadmiernej potliwości

W medycynie wyróżnia się 2 główne rodzaje nadmiernej potliwości:

  • tzw. nadpotliwość miejscową – ta dotyczy głównie wzmożonej potliwość obszaru stóp, dłoni i pach. Czasem obejmuje również powierzchnię całej twarzy. Nadpotliwość miejscowa utrudnia wykonywanie codziennych czynności i może stać się powodem wyjątkowo kłopotliwych sytuacji w życiu zawodowym jak i towarzyskim. Największe nasilenie nadpotliwości miejscowej następuje w okresie dojrzewania.
  • nadpotliwość uogólnioną – ta dotyczy obszaru całego ciała. Na szczęście występuje o wiele rzadziej niż nadpotliwość miejscowa. Najczęściej także jest następstwem współistniejącej choroby i znika pod wpływem leczenia choroby podstawowej.


W jaki sposób zapanować nad nadpotliwością?

W stresujących sytuacjach dnia codziennego niewiele brakuje, aby poczuć dyskomfort wywołany wzmożoną potliwością naszego ciała. Co jednak zrobić, kiedy ten problem zaczyna wymykać się nam spod kontroli? U większości cierpiących z powodu nadpotliwości wiąże się to przede wszystkim z niekomfortowym samopoczuciem. Często też jest powodem zaburzeń w normalnym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Efektem tego jest niska samoocena i wycofanie się z życia społecznego. Czasem leczenie sprowadza się także do zażywania leków uspokajających czy też poddaniu się terapii u lekarza psychologa.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju ogólnodostępne preparaty, których działania niestety nie jest trwałe i pomagają jedynie na chwilę zatrzymać lub – jak to jest zazwyczaj – nieco ograniczyć nadmierną potliwość dłoni, stóp czy też pach. Z hiperhydrozą można walczyć także na kilka innych, bardziej skutecznych sposobów. Poznaj najlepsze metody leczenia nadmiernej potliwości!

1. Pierwszą z metod leczenia jest operacja z użyciem botoxu, czyli wstrzyknięciu pod skórę specjalnej toksyny, która powoduje odwracalne (niestety) porażenie zakończeń nerwowych połączonych z gruczołami potowymi. Kurację powinno się jednak powtarzać średnio co 5-9 miesięcy.

Sam zabieg jest bardzo bolesny i bardzo kosztowny. Średnio jest to kwota ok.1500 zł za jedną terapię. By otrzymać 100% zadowolenie z trwałości zabiegu, powinno się go powtarzać ok. dwa razy w roku. W wielu przypadkach zdarzały się jednak sytuacje, że przy kolejnych wstrzyknięciach wytworzyła się odporność organizmu na toksynę Szacuje się więc, że metoda leczenia potliwości botoxem jest skuteczna w 80% przypadków. Należy tu także podkreślić występujące po zabiegu efekty niepożądane takie jak:

  • przejściowe zniesienie czucia i zaburzenie wykonywania precyzyjnych ruchów
  • wyjątkową bolesność zabiegu
  • wyrównawcze pocenie w innych częściach ciała, np. na głowie lub plecach

2. Drugim sposobem na walkę z nadmierną potliwością jest szpitalny zabieg sympatektomii piersiowej bądź lędźwiowej. Operację przeprowadza się przy znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na przecięciu elementów układu współczulnego w obrębie kończyn górnych. Te odpowiadają między innymi za kontrolę procesu pocenia się i regulacji napięcia mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Operacja sympatektomii wykonywana jest jedynie w skrajnie ekstremalnych sytuacjach, gdyż stanowi dużą ingerencję w organizm człowieka.

3. Trzecią najmniej inwazyjną metodą leczenia są zabiegi jonoforezy. Terapia jonoforezą opiera się na wykorzystaniu stałego prądu elektrycznego, o małym natężeniu, który przechodząc przez górną warstwę, gdzie znajdują się gruczoły potowe, ogranicza wydzielanie potu. Zabieg ten jest wykonywany najczęściej do leczenia nadpotliwości dłoni i stóp, rzadziej do leczenia potliwości twarzy.


Podsumowanie

W porównaniu do zabiegu z wykorzystaniem botoxu czy też szpitalnej operacji sympatektomii, jonoforeza jest najbezpieczniejszym, najtańszym i trwałym sposobem na walkę z nadmierną potliwością. Potwierdza to wielu zadowolonych z tej formy leczenie pacjentów.