Czy nadpotliwość to Twój największy problem?

Nadpotliwość utrudnia życie każdemu, kto cierpi na tę dolegliwość. To częsty problem medyczny, który dotyka około 3-5% populacji ludzi na całym świecie. To jest jak zaklęte koło – im bardziej chcesz mieć suchą skórę dłoni, stóp czy też czy pach, tym bardziej te są mokre od potu.

Wzmożona potliwość powoduje zawstydzenie, obniża samoocenę oraz denerwuje. Przyznaj, Ty także masz ten sam problem?

Ogromne plamy pod pachami czy spływający po kobiecej twarzy makijaż powodują dyskomfort. Złość powodują też mokre od potu dłonie czy też stopy. Przypadłość nadpotliwości jest szczególnie dokuczliwa, gdy zapach potu jest niezwykle intensywny. Nie pomagają dodatkowe zabiegi dbania o higienę ciała oraz szeroka gama oferowanych w sklepach dezodorantów i środków antyperspiracyjnych.U większości osób ciepiących na zmożoną nadpotliwość, choroba ta zaczyna w znaczny sposób ograniczać ich w kontaktach towarzyskich i służbowych. Skoro tu jesteś i to czytasz pewno nie raz tego doświadczyłeś… Nadpotliwość może być wtórna oraz pierwotna.

Wtórna to ta, w której pocenie stanowi objaw jakiejś choroby (np. cukrzycy, nadczynności tarczycy, nowotworu, infekcji) lub jest symptomem zachwiania równowagi metabolicznej i hormonalnej organizmu. Najczęściej związane jest to z otyłością, menopauzą lub miesiączką. Nadpotliwość wtórna najczęściej dotyczy całego ciała i nasila się w nocy, a jej leczenie polega na zdiagnozowaniu oraz podjęciu się terapii choroby podstawowej. Nadpotliwość pierwotna (hiperhydroza) jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, czyli dziedziczoną. Polega na nadmiernej stymulacji gruczołów potowych przez układ współczulny.

Nadmierne pocenie się powodowane jest nadczynnością gruczołów potowych, występujących na powierzchni całego ciała. Niestety, ale najliczniej są one zgromadzone w obrębie skóry dłoni i stóp, na płacie czoła oraz w okolicy dołów pachowych. Średnio u dorosłego człowieka liczba gruczołów potowych sięga nawet liczby 4 milionów. Produkowany przez nie pot jest niezbędny do utrzymania prawidłowej temperatury ciała oraz zachowania właściwej wilgotności organizmu człowieka.

Podczas upału gruczoły potowe, na skutek wzmożonego wysiłku fizycznego czy wysokiej temperatury ciała czy też spowodowanej gorączką, dostają od układu nerwowego nakaz wzmożonej pracy. Wtedy pot zlewa intensywnie Twoje ciało i parując na skórze, ma na celu jego natychmiastowe schłodzenie.

Organizm człowieka produkuje dziennie ok. 800 ml potu – w upalne dni liczba ta może się zwiększyć nawet do kilku litrów. Sytuacje stresowe czy też nadmiernie wysoka temperatura powodują nasilenie wydzielania potu, co jest zupełnie naturalnym stanem. W taki sposób organizm broni się w sposób naturalny przed nadmiernym przegrzaniem.

O nadmiernej potliwości ciała mówi się wtedy, gdy produkowana ilość potu jest zdecydowanie większa, niż ta, która wymagana jest do utrzymania stałej temperatury ciała.


Jakie są rodzaje nadpotliwości?

W medycynie mówi się o dwój rodzajach potliwości.

Nadpotliwość może mieć postać uogólnioną, dotyczącą całego ciała. Występuje wtedy nadpotliwość miejscowa i wtedy najczęściej jest to:

 • nadmierna potliwość dłoni
 • nadmierna potliwość pach
 • nadmierna potliwość stóp
 • nadmierna potliwość twarz
 • nadmierna potliwość głowy

W zależności od miejsca i natężenia nadpotliwości powinno się zastosować odpowiednie leczenie. Trudno jest bowiem zaakceptować sytuację, gdy pocenie się nie służy już tylko ochronie naszego ciała i przez to staje się powodem wielu nieprzyjemnych sytuacji.


Hiperaktywność gruczołów potowych, czyli nadpotliwość idiopatyczna

Wiele źródeł podaje, że aż 3-5% społeczeństwa cierpi na wzmożoną nadpotliwość (potliwość idiopatyczna). Jest efektem nadmiernej pracy gruczołów potowych. W 20-30% przypadków stan ten uwarunkowany jest genetycznie.

Najczęściej obfite pocenie dotyka obszaru dłoni, stóp, pach, twarzy oraz pleców. Potliwość idiopatyczna nasilają w szczególności:

 • stres
 • pikantne przyprawy
 • wysoka temperatura
 • nadużywanie alkoholu
 • noszenie ubrań i butów z nienaturalnych materiałów, które nie przepuszczają powietrza

Jak nadpotliwość wpływa na życie osób dotkniętych tą przypadłością?

Nadmierna potliwość ciała to problem, który odbija się echem w wielu sferach naszego życia, zarówno zawodowych jak i prywatnych. Wiele osób cierpiących na tę chorobę nierzadko wycofuje się z relacji społecznych, życia towarzyskiego lub zawodowego. Jest wynik trudności z utrzymaniem higieny osobistej czy z obawy przed kolejną, osobistą i zawodową kompromitacją. Nadmierna potliwość jest bardzo częstym problemem ludzi aktywnych, żyjących w ciągłym pośpiechu i stresie. Nierzadko prowadzi też do zaburzeń depresyjnych.


Teraz już wreszcie możesz pożegnać tę dolegliwość!

Nadpotliwość dotyka coraz większej ilości ludzi i jest problemem nie tylko natury dermatologicznej. Prowadzi przecież do znacznego obniżenia jakości naszego życia. Szczególnie wtedy, gdy dotyczy obszarów dłoni czy twarzy. Tych nie da się przecież ukryć czy schować do kieszeni. Na szczęście nadpotliwość można poddać leczeniu. Obecnie ilość metod stosowanych w zwalczaniu tej przypadłości jest bardzo duża, dając chorym bardzo duży wachlarz wyboru. To, którą metodę wybierzesz, zależy oczywiście tylko od Twojej decyzji. Naszą rolą jest tylko podzielenie się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie.

Leczenie nadpotliwości powinno się rozpocząć od sposobów najmniej nieinwazyjnych, a dopiero później, w razie ich nieskuteczności, próbować metod bardziej zaawansowanych, na operacyjnych kończąc. Zalecamy na początek, abyś zasięgnął opinii swojego lekarza prowadzącego (a także dermatologa), który potrafi wykluczyć poważniejsze stany chorobowe i dobierze dla Ciebie najlepszy sposób leczenia Twojego problemu.

Zapewne już się o tym przekonałeś, że w leczeniu nadmiernej potliwości zwykłe dezodoranty czy antyperspiranty nie spełniają już Twoich oczekiwań. Istnieje kilka metod, które pozwolą Ci w znacznym stopniu ograniczyć pocenie się. Leczenie jednak trzeba powtarzać i wiele z nich nie należy do tych najtańszych i łatwo dostępnych. Zadaniem zespołu Nadpotliwoscdloni.pl jest pomóc Ci wybrać te najbardziej optymalne. Jedno jest pewne – możesz leczyć swoją nadpotliwość. W zależności od jej przyczyny, możesz wybrać jedną z dostępnych metod i wybrać tę najskuteczniejszą.

Do głównych należą:

Właściwa dieta

Zgodnie z zasadą „jesteś tym co jesz” elementy diety człowieka mają ogromny wpływ na potliwość Twojego ciała. Dlatego też przez niektórych to, co jemy, uważane jest za jeden z głównych powodów naszej potliwości. Stosując się do poniższych zaleceń możesz zmniejszyć potliwość ciała, a już na pewno ograniczyć nieprzyjemny zapach potu. I tak:

 • unikaj pikantnych przypraw
 • usuń z diety warzywa takie jak brokuły, cebula, szparagi
 • unikaj, a najlepiej całkowicie wyeliminuj spożywanie soli spożywczej
 • zamiast kolejnego kubka kawy czy czarnej herbaty napij się herbatki ziołowej, a najlepiej będzie gdy wypijesz szklankę wody

Pamiętaj także, aby wprowadzić do swojej diety szparagi. Te mają właściwości moczopędne i zawierają asparaginę, która zmniejszy Twoją potliwość.

Zabieg z użyciem botoksu

Toksyna botulinowa (botoks / jad kiełbasiany) to substancja stosowana w wielu dziedzinach medycyny. Poprzez jej działanie dochodzi do blokowania wydzielania acetylocholiny, która odgrywa ważną rolę w procesie pocenia. Nerwy, które odpowiadają za proces stymulowania potliwości, zostają (czasowo) zablokowane. Niestety jednak stan ten nie trwa wiecznie i dla zachowania ciągłości komfortu suchości ciała, należy go powtarzać średnio co około 4-5 miesięcy.

Zabieg z użyciem botoksu można wykonać prawie na każdą część ciała. Polega wprowadzeniu pod skórę preparatu z botuliny, wykorzystując do tego cienką i krótką igłę. Bezpośrednio po zabiegu botoksem u większości osób widoczne są niewielkie siniaki. Jest to rezultatem ilości wstrzyknięć bezpośrednio pod skórę (np. w przypadku jednej (!) dłoni minimum 24 razy) danej części ciała, która poddana jest terapii blokowania nadpotliwości. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej nie należy do najtańszych, gdyż kosztuje średnio ok. 1.700 zł.

Na forach internetowych często można znaleźć wypowiedzi osób, które opisują ten zabieg jako bardzo nieprzyjemny i wyjątkowo bolesny. Redakcja Nadpotliwoscdłoni.pl ma spore doświadczenia w tej materii i jednogłośnie potwierdzamy – zabieg jest bardzo bolesny! Co więcej – powtarzany wielokrotnie powoduje uodpornienie się ciała na substancję jadu kiełbasianego. Tak więc bardzo kosztowna i bolesna terapia botoksem z czasem kolejnych zabiegów okazuje się więc po prostu nieskuteczna.

Leczenie z użyciem środków doustnych

Leczenie nadpotliwość za pomocą leków doustnych nie w każdym przypadku może być skuteczne. Wywołuje także wiele działań niepożądanych, takich jak np. zwolnienie pracy serca, ogólne osłabienia, retencja moczu. Leki doustne stosowane są najczęściej u osób, u których nadmierna potliwość ma charakter uogólniony.

Jednak ich przydatność w leczeniu jest znikoma, zważając na silne skutki uboczne (senność, zawroty głowy, nudności). Wywołują trudne do zniesienia przez pacjentów efekty niepożądane, takie jak suchość w ustach i rozmyte widzenie. Leki na nadpotliwość (czyli co, uspokajające?) mogą pomóc, natomiast pod jednym warunkiem – że nadmierna potliwość jest powodowana wyłącznie sytuacjami stresowymi. Obecnie zaprzestaje się stosowania leków doustnych w leczeniu nadmiernej potliwości.

Zabieg sympatektomii

Zabieg sympatektomii to operacja chirurgicznego leczenia nadpotliwości. Przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i wymaga pobytu w szpitalu w celach rehabilitacji po przebytej operacji. Zabieg trwa średnio ok. 1.5 godz.

Operacja polega na przerwaniu ciągłości pnia współczulnego lub usunięciu jego fragmentów, wraz ze zwojami nerwowymi współczulnymi. Te znajdują się w obrębie np. klatki piersiowej. Przed zabiegiem ważne jest, aby sprawdzić czy sympatektomia aby na pewno jest konieczna. Należy ją przeprowadzać jedynie w ostateczności, gdy pozostałe formy leczenia nie działają.

Leczenie nadpotliwości laserem

Przy leczeniu nadpotliwości laserem wykorzystuje się laser neodymowy. Głowica lasera wprowadzana jest na wierzchnie warstwy skóry, pod którą w warstwie właściwej znajdują się gruczoły potowe. Te poddawane są efektowi podgrzania i rozpuszczania. Wydzielanie potu jest redukowane niestety tylko do 75%. Niestety, ale obecnie zabieg ten jest wykonywany jedynie w obrębie pach. Jego koszt także nie należy do najniższych, gdyż średnio wynosi ok. 3.500 – 4.000 zł.


Jonoforeza – najtańszy i najskuteczniejszy sposób na nadpotliwość?

Zabieg jonoforezy (inaczej zwany jontoforezą) polega na wykorzystaniu prądu elektrycznego, który uszkadza gruczoły potowe. Zmniejsza się dzięki temu ich aktywność, przez co pocenie w danym obszarze ciała wręcz niemalże zanika.

Leczenie z zastosowaniem jonoforezy stosuje się w przypadku nadmiernej potliwości stóp, dłoni i pach. Obszary ciała poddawane terapii są zanurzane w wodzie, przez którą przepływa prąd stały. Działanie urządzenia polega na ograniczeniu wydzielania gruczołów potowych bez ich uszkadzania.

Leczenie z zastosowaniem urządzenia do jonoforezy jest bezbolesne , gdyż czuje się tylko delikatne mrowienie. To obecnie prawdopodobnie najlepszy i najtańszy sposób radzenia sobie ze zbytnią aktywnością gruczołów potowych.

Przeciwwskazania do zabiegu jonoforezy:

 • ciąża
 • zakrzepy
 • nowotwory
 • endoproteza
 • skaza krwotoczna
 • wszczepiony rozrusznik serca
 • metale w tkankach poddawanych zabiegowi
 • porażenie spastyczne, czyli miejscowe zaburzenia ciała

Zalety stosowania urządzenia do jonoforezy:

 • niskie koszty całego zabiegu
 • terapia jest szybka i efektywna
 • brak skutków ubocznych leczenia
 • zabieg wykonywany jest bez użycia farmaceutyków
 • doskonałe wyniki leczenia nadpotliwości dłoni, stóp i pach

U większości osób pierwsze efekty leczenia odczuwalne są już po ok. 5 zabiegach. Jonoforeza to bardzo efektywna, i co najważniejsze bezpieczna, bo bezinwazyjna, łatwa w zastosowaniu metoda leczenia nadpotliwości ciała. Posiadając specjalne urządzenie, terapię jonoforezy możesz wykonać także w zaciszu swojego domu. Z wykorzystaniem specjalnego urządzenia, zabiegi są łatwe do wykonania w każdych domowych warunkach. Wykonujesz je wtedy, kiedy Ci to najbardziej pasuje. Spośród wszystkich dostępnych metod leczenia, jonoforeza da Ci najlepsze efekty w stosunku do poniesionych kosztów.

Masz ciągle mokre stopy, a skarpetki nadają się już tylko do wyciśnięcia? Chcesz wreszcie poczuć komfort suchej skóry dłoni i stóp? Zabieg z wykorzystaniem jonoforezy jest odpowiedzą na Twoje problemy z nadpotliwością i na ich natychmiastowe rozwiązanie!