Cierpisz z powodu stale spoconych i zimnych dłoni?

Zimne i spocone dłonie

Chciałbyś przejść przez życie suchą… ręką?

Zdecydowanie powinieneś się zainteresować tym artykułem. Problem spoconych dłoni doskwiera w równym stopniu mężczyznom oraz kobietom. Przyczyną tego są nie tylko choroby i stres. Pocenie się jest przecież naturalnym procesem obniżającym temperaturę naszego organizmu.

Gruczoły potowe, które odpowiedzialne są za wydzielanie potu, w największych ilościach znajdują się właśnie na dłoniach, stopach i pod pachami. Jest to jednak autonomiczny układ nerwowy, na którego działanie niestety nie masz żadnego wpływu.

Gdy jednak ilość wytwarzanego potu jest za duża w stosunku do prawidłowych wartości termoregulacji, zjawisko to nazywa się hiperhydrozą. W większości przypadków nadmierne pocenie się jest więc niezależne od czynników atmosferycznych, chorób i sytuacji.Spocone i zimne dłonie – klasyczny przykład

Zdarzyło się to prawie każdemu dorosłemu, który cierpi z powodu nadpotliwości dłoni. Ty też masz takie doświadczenia? Idziesz na rozmowę o pracę. Na samą już tylko myśl o spotkaniu z Twoich dłoni leją się hektolitry potu. Nie pomaga mycie rąk co 10 minut, wycieranie chusteczką czy wycieranie potu w nogawki spodni. Nie pomaga nawiew suszarki do rąk, nie pomaga dosłownie nic. Dłonie są kompletnie mokre co sprawia, że nie czujesz się komfortowo, tracisz poczucie pewności siebie i starasz się jak najszybciej ukryć dłonie, aby Twój rozmówca nie widział, że są mokre od potu. Przeżyłeś coś takiego? Przypominasz sobie jak to wszystko wtedy przebiegało? Spotykasz się z osobą prowadzącą rozmowę, ściskasz dłoń rozmówcy i już wiesz, że pierwsze wrażenie uczestnika spotkania nie jest najlepsze. Ba, prawdopodobnie jest fatalne. Zdajesz sobie sprawę, że Twoja spocona dłoń jest jak samobójczy gol do własnej bramki. Jesteś niemal pewny, że już na wstępie podaniem mokrej i zimnej dłoni nie mogłeś zrobić pozytywnego wrażenia.


Więc masz już dość odwiecznie spoconych oraz zimnych dłoni?

Nadpotliwość dłoni to poważny problem, jednak można go pokonać. Tak, możesz wreszcie poczuć komfort suchych dłoni. W jaki sposób? Najprostszym sposobem jest użycie silnego antyperspirantu. Można go zakupić w aptece i prawdopodobnie zapewni Ci ochronę nawet na kilka dni. Jak go używać? Należy go stosować go przed snem., na umyte i wysuszone ręce. Jest to jednak środek kosmetyczny, który nie gwarantuje 100% skuteczności przy hiperhydrozie. Kolejnym, skutecznym, aczkolwiek niekompleksowo leczącym sposobem na nadpotliwość jest zabieg z wykorzystaniem jadu kiełbasianego, inaczej zwanego botoksem. Jak wygląda i ile to kosztuje? Zabieg polega na wstrzyknięciu botoksu – na jedną rękę jest to średnio 20 aplikacji bezpośrednio pod skórę i jest bardzo bolesny. Efekt utrzymuje się do ok 4, 5 miesięcy. Koszt leczenia botoksem to kwota minimum 1500 zł za zabieg, więc roczny koszt leczenia wynosi ponad 3000 zł. Nie każdego stać na taki wydatek i odwagę, by dwa razy w roku przechodzić tak bolesny zabieg.


Najskuteczniejszy i najtańszy zabieg – jonoforeza

Biorąc pod uwagę koszt leczenia jak i trwałość zabiegu, najskuteczniejszym sposobem na leczenie mokrych dłoni są zabiegi z urządzeniem do jonoforezy. Jego działanie opiera się na wykorzystaniu stałego prądu elektrycznego, o małym natężeniu. Ten przechodząc przez górną warstwę, w miejscu znajdowania się gruczołów potowych, ogranicza wydzielanie potu, a wręcz zupełnie go eliminuje. Jak to się dzieje? Prąd uszkadzając kanały jonowe, nie niszcząc jednak samych gruczołów potowych, zatrzymuje pocenie się dłoni.


Jak wygląda leczenie zabiegami jonoforezy?

Zabieg polega na zanurzeniu dłoni (a także stóp – ich nadpotliwość także możesz wyleczyć tą metodą) w wodzie, przez którą przepływa prąd galwaniczny. Ten jest zupełnie bezpieczny dla Ciebie i Twojego zdrowia, bo jego moc to maksymalnie 18 V. Czas trwania zabiegu to ok. 26 minut i wymaga około 12 powtórzeń, najlepiej codziennie. Leczenie nie jest bolesne. Czasem może się pojawić jedynie delikatne mrowienie dłoni. Terapia jonoforezą wymaga wykonania 1, 2 zabiegów przypominających raz na kilka miesięcy. Porównując jednak jej skuteczność i koszt z innymi zabiegami, jest to najtrwalszy i najtańszy sposób na wyeliminowanie nadpotliwości dłoni. Rekomendujemy tę opcję leczenia nadmiernej potliwości. Tak jak wielu innych pacjentów, którzy cierpieli z powodu spoconych i zimnych dłoni, a teraz już cieszą się suchością skóry rąk i stóp.